Στην είσοδο του Καλπακίου υπάρχει το Πολεμικό Μουσείο του 1940. Οι στρατιώτες ως ξεναγοί είναι πάντα πρόθυμοι να λύσουν τις απορίες των επισκεπτών, αλλά και να φρεσκάρουν την μνήμη τους σχετικά με τα γεγονότα του πολέμου. Στο μουσείο υπάρχει τεράστιος χάρτης με τις θέσεις των αντιπάλων και την εξέλιξη των μαχών. Εκεί επίσης δίνεται η δυνατότητα στους επισκέπτες του μουσείου, να δουν όπλα του πολέμου και άλλα εκθέματα της εποχής. Ένα ενδιαφέρον έκθεμα του μουσείου είναι ο κινητήρας από ένα αεροπλάνο PETZETEL, πολωνικής κατασκευής, του υποσμηναγού Ιωάννη Σακελλαρίου, ο οποίος σκοτώθηκε ύστερα από άνιση αερομαχία με τέσσερα ιταλικά αεροπλάνα.
{gallery}stories/aksiotheata/kalpaki/nea/polemiko{/gallery}
Σημαντικες Ανακοινωσεις :
- ΠΟΔΗΛΑΤΟΔΟΡΜΙΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΑΜΟ ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
- ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΠΩΓΩΝΙΑΝΗΣ ΠΕΜΠΤΗ 8 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
- ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΔΕΛΒΙΝΑΚΙΟΥ ΤΕΤΑΡΤΗ 7 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
- ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΜΟΥ ΤΡΙΤΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
- ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΕΦΑΛΟΒΡΥΣΟΥ ΔΕΥΤΕΡΑ 5 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
- ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΑΛΠΑΚΙΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ 4 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
- ΠΟΔΗΛΑΤΟΔΡΟΜΙΑ ΣΤΟ ΔΕΛΒΙΝΑΚΙ ΣΑΒΒΑΤΟ 3 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
- Oδηγίες προφύλαξης των πολιτών από την εμφάνιση υψηλών θερμοκρασιών και καύσωνα
βρισκεστε εδω :Home »